Turistický kurz Český ráj

Turistický kurz Český ráj

Srbsko 18. – 22. června 2018

Rok se s rokem sešel a druhé ročníky znovu zavítaly na sportovně-turistický kurz do Českého ráje. Tentokrát jsme vyměnili kola za pohodlné boty. Ubytováni jsme byli jako každý rok v chatkové osadě firmy AXL, Semily v Srbsku. Toto místo má ideální polohu pro výlety po Českém ráji.

Vlastně to byl takový třídní výlet O2B. A také to nebylo pouze chození po Českém ráji. Během týdne jsme absolvovali třeba orientační běh, jízdu na koloběžkách a také jsme zdolávali divoké peřeje Jizery.

A jak týden probíhal?

V pondělí jsme si po příjezdu do Srbska rychle vybalili a v pozdních dopoledních hodinách vyrazili na náš první výšlap. Cíl byl daleko, ale kilometry při družném rozhovoru rychle ubíhaly. Nejdříve jsme navštívili vyhaslou sopku vrch Mužský. Odkud je nádherný výhled do širokého okolí, od Krkonoš po České středohoří. Síly jsme nabrali na Krásné vyhlídce, kde jsme poobjedvali místní delikatesy. Po nezbytné siestě jsme pokračovali po červené na vyhlášené skalní město Drábské světničky a dále pak na neméně slavný skalní hrad Valečov. A odtud již nejkratší cestou do Srbska, našeho týdenního útočiště.

V úterý byl odpočinkový den. Dopoledne jsme podnikli výšlap na technickou zajímavost, 40 metrovou rozhlednu Čížovka poblíž Drhlen. Cestou zpět jsme navštívili soustavu drhlenských rybníků. Odpoledne se neslo ve znamení orientačního běhu v okolí Srbska. Žáci ve dvojicích museli prokázat znalosti orientace v terénu podle mapy a buzoly. Bonusové body mohli získat ve střelbě ze vzduchovky.

Středa, to byl zlatý hřeb týdne. Čekala nás jízda na koloběžkách a rafty na Jizeře. Všichni jsme se těšili, že zažijeme trochu adrenalinu. Jak koloběžky, tak i rafty splnily naše očekávání. Malou kaňkou na kráse bylo drobné zranění naší žákyně. Bonusem dne byla návštěva turnovského akvaparku, kde jsme se nejenom osvěžili, ale měli i husí kůži z jízdy na strmém tobogánu.

Čtvrteční probuzení bylo do horkého letního dne. Naším cílem byla prohlídka hradu Kost a dále pak přírodní rezervace údolí Plakánek, kde má chatu nejznámější český vodník Pepa Dvořák. Nejzazším bodem dne bylo turistické letovisko Sobotka s loveckým zámečkem Humprecht. Zde byl naplánován oběd i následné koupání. I když se nejednalo o dlouhou trasu, všichni jsme byli znaveni z pekelného horka, které většinu dne panovalo. Odpoledne nastala rychlá změna počasí, kdy došlo k náhlému ochlazení. Cestou z koupaliště na Kost jsme měli nahnáno, napravo i nalevo hřmělo a blýskalo se. My měli štěstí a dorazili do Srbska suší. Večer jsme pak strávili při příjemném posezení u táboráku.

Pátek byl ve znamení návratu. Cestou zpět jsme podnikli krátký výšlap na Kopicův statek, kde se nachází skalní galerie s výjevy z českých dějin. Dále jsme pokračovali na hrad Valdštejn a pak již nejkratší cestou domů.

Po celý týden nám počasí přálo. Žáci si z kurzu přivezli spoustu zážitků i tipy na prázdninové výlety. Tak na příští tělocvikářské akci AHOJ!

Mgr. Bohuslav Pavlata