Nizozemsko a Belgie 28.4. - 4.5. 2019

Nizozemsko a Belgie 28.4. - 4.5. 2019

Odborná exkurze třídy O3.C

V neděli 28.4. jsme se ve 22:00 vydali z Jablonce nad Nisou vstříc německým dálnicím k první nizozemské zastávce, města Naarden. Autobus, kterým jsme jeli po celou dobu exkurze nám poskytla cestovní kancelář Pangea Travel. 

 

V pondělí jsme se probudili v ranních hodinách právě na prohlídku města Naarden, které je úzce spjato s naším významným českým rodákem J. A. Komenským. Před polednem už jsme byli na cestě do hlavního města Nizozemska. Amsterodam nás přivítal svou typickou atmosférou přístavního centra plné cyklistů. Projeli jsme se lodí po grachtech, viděli jsme malebné uličky s charakteristickou architekturou a nejdůležitější budovy města. Ve večerních hodinách jsme dorazili do našeho ubytování, které nám připomnělo pohádky. Bydleli jsme na zámku, konkrétně v hostelu Stayokay Heemskerk. 

 

Úterý jsme začali prohlídkou skanzenu Zaandam, poté jsme se přesunuli na nedalekou farmu Alida Hoeve, která nás nadchla ochutnávkou sýrů. Následovala bývalá rybářská vesnice, nynější město Volendam, krátká zastávka na hrázi Asfluitdjik a poslední prohlídka dne, město Alkmaar.

 

Středa nás nechala doslova rozkvést zážitky. A to na květinové burze a poté v největším zahradním parku v Evropě, Keukenhofu. Kolem poledne jsme vyrazili do Madurodamu, kde jsme viděli zmenšeniny zajímavých a významných budov Nizozemska. Pak jsme se přesunuli na luxusní předměstí Den Haagu, do lázní Scheveningen a před večerem jsme  podle plánu stihli město Den Haag. Úspěšně jsme přejeli do Belgie a naše zámecké ubytování jsme vyměnili za hotel Ibis v Antwerpách.

Ve čtvrtek jsme za velmi nepříznivého počasí zavítali na prohlídku stavby Delta plán a za trvajícího deště jsme dorazili i do města Middleburg, kde jsme kvůli počasí náš pobyt zkrátili. Prohlídka města Bruggy nám už dopřála vyjasnění oblohy. Poslední zastávkou dne pro nás bylo univerzitní město Gent.

 

A byl tu pátek. Ráno jsme si důkladně prošli město Antwerpy a na ,,oběd” jsme už stáli před Atomiem, které je na předměstí Bruselu. Kvůli dopravní situaci nám trvalo dlouho, než jsme se dostali do samotného centra Bruselu, tam jsme viděli symboly města jako čurajícího chlapečka, čurající holčičku, katedrálu sv. Michala a mohli ochutnávat pravou belgickou čokoládu, hranolky a wafle. Poté jsme se vydali domů a v sobotu ráno byla naše exkurze ukončena.

 

Za týden jsme stihli navštívit spoustu zajímavých míst, vyzkoušet si role průvodců a odnést si tak nové zážitky a poznatky. Děkujeme za tuto zkušenost i  našemu pedagogickému dozoru - paní učitelce Havlíčkové a Výborové. 

 

Lenka Novotná 

 

O3.C

daneprolidi.cz