Jak jsme se topili

Jak jsme se topili

Vodácký kurz 18. - 22. 6. 2018

Naše ,,plavba“ začala v pondělí 18. 6. na nádraží v Rychnově nad Nisou. Posádku tvořila vybraná skupina studentů z druhých ročníků a pedagogický dozor – paní učitelky Milada Ješkeová a Elen Devátá a pan učitel Jiří Lukeš.

Po sedmi hodinách strávených ve vlaku a několika přestupech  jsme  odpoledne dorazili na naši první zastávku ve Vyšším Brodě. V kempu Pod Hrází jsme si našli své místo a pustili se do stavění stanů.Pak jsme nafasovali lodě a raft, pádla, barely, vesty. Na krátkém úseku jsme zkoušeli pádlovat, přistát u břehu, nastoupit a vystoupit z lodě, jízdu po proudu i proti. Večer jsme navštívili město Vyšší Brod.

V úterý ráno jsme sbalili stany, prošli s průvodcem cisterciácký klášter a po obědě jsme už odhodlaně po dvojicích nasedli do kánoí a vydali se po proudu Vltavy do dalšího kempu. Tentokrát to bylo podhradí Rožmberku, kemp Pod Jezem. Cestou na nás čekalo nejedno dobrodružství. Najednou z nás byli vodáci. Večer jsme se šli projít krátkou procházkou k hradu.

Ve středu nás čekala celodenní plavba do kempu Vltavan. Cesta nám ubíhala jako voda a počasí nám přálo.Zdolali jsme pár jezů a v podvečer jsme dopluli na místo. Večer jsme se vydali na prohlídku úchvatného historického centra Českého Krumlova.

A byl tu čtvrtek, poslední den na vodě. Před námi byl úsek do kempu Zlatá Koruna. Věděli jsme, jaké nás čekají jezy, takže jsme neotáleli a snažili se je zvládnout co nejlépe a nejrychleji. V tom nám zabránilo hned u prvního jezu velké množství lidí a lodí, ale vše jsme zvládli, pár lodí vylili a v Českém Krumlově jsme se zastavili na oběd a lehký odpočinek. Pak už jsme pluli poklidně  do Zlaté Koruny. V kempu jsme vrátili vypůjčené lodě a raft včetně vybavení, naposledy postavili stany a poseděli u táboráku.  

Páteční ráno bylo rychlé. V půl osmé už jsme se všemi sbalenými věcmi vyrazili na nádraží, které bylo vzdálené 2 km a ještě do kopce. Nasedli jsme do  vlaku a pak jsme už spali, kde jsme mohli.Před 16. hodinou jsme úspěšně dorazili zpět do Rychnova nad Nisou.

Celým kurzem nás provázelo slunečné počasí, místy bylo zataženo, ale hlavně nepršelo, což pro příležitostné sušení jak nás, tak věcí bylo opravdu přívětivé. Na všech cestách jsme si mohli užívat opravdovou vodáckou atmosféru. Řekla bych, že každému kurz něco přinesl, ať už to, že na vodu třeba nikdy nepojede, nebo naopak, že ho to nadchlo a ví, že si to užije kdykoliv zase.

Děkujeme členům pedagogickému sboru za výběr trasy a možnost podívat se na krásná místa Vltavy a jejího okolí.