Exkurze O3.E

Exkurze O3.E

Španělsko

Vyrážíme autobusem a čeká na nás 1700 km silnic a dálnic. Před námi je však očekávaná poznávací cesta po Španělsku, na kterou se všichni moc těšíme. Máme jediné přání – úspěšně a rychle překonat všechny hranice. Po zdánlivě nekonečné době se nám přání naplňuje a my slyšíme hlas řidiče, který oznamuje: „Už jsme tady!“

První španělskou zastávkou byla Barcelona, která nás všechny překvapila svými jedinečnými památkami. Mezi ně patří – La Rambla, Barrio Gótico, Gaudiho domy, La Monumental, Sagrada Familia… Všechno bylo doplněno odborným výkladem a my jsme si užili každý okamžik strávený na těchto fascinujících místech. Ve večerních hodinách jsme se ubytovali v apartmánech přímořského města – Oropesa del Mar, kde jsme si zároveň vychutnali naši první společnou večeři a navzájem si sdělovali zážitky z celého dne.

Další den jsme prožili právě v Oropese, kde jsme viděli mnoho historických staveb. Starobylé věže otevřely své tajemné náruče a my byli svědky dechberoucích výhledů. Navštívili jsme také místní muzeum a zhlédli krátký film ve španělštině. Po náročném dnu jsme se vrhli do obrovských vln a následně už jenom vychutnávali lokální atmosféru, jež v nás budila vnitřní pohodu.

Úterý nebylo v našem programu výjimkou a hned po snídani jsme po vyslovení tradičního „vamos“ (= jdeme) zavítali do kláštera bosých karmelitánů. Atmosféra byla úžasná, všechny nás hluboce zasáhla. Dále nechyběla ani prohlídka místní likérky. Seznámili jsme se s metodou výroby likérů, a navíc jsme celou přednášku slyšeli ve španělštině, což nám velmi prospělo. Únava na nás postupně dopadala a obrovské teploty tomu jen napomáhaly. My jsme se ale nevzdali a rozhodli jsme se absolvovat 8 km procházku zpět do Oropesy. Slunce pralo a nebylo kam se schovat, ale zvládli jsme to.

Středa byla také velice zajímavá. Měli jsme v plánu navštívit Valencii, projít střed města a odpoledne strávit v Oceánografickém a Technickém muzeu. Každý den ve Španělsku byl nezapomenutelným zážitkem, ale tento všechny překonal. Historická Valencie nás ohromila a vystoupení delfínů v Oceánografickém muzeu nás dokonce dojalo. Po vlně emocí jsme ještě probudili naše mozky a vyzkoušeli jsme si různé fyzické či chemické pokusy v Technickém muzeu.

Jako každé ráno na nás i ve čtvrtek čekal po snídani autobus a tentokrát jsme se vydali do jednoho z nejkrásnějších míst Španělska – Peñiscoly. Absolvovali jsme hodinovou plavbu lodí, která v nás svým romantickým duchem rozvířila emoce. Rovněž nám potvrdila, že Peñiscola je opravdu fantastické místo. Po plavbě jsme vyšplhali na vrchol pohoří a prozkoumali templářský hrad, ze kterého byly neuvěřitelné a nezapomenutelné pohledy na celé město.

Páteční den nám po ránu přinesl trochu duchovní inspirace. Navštívili jsme klášter Montserrat. Byl to jedinečný zážitek, který v nás zůstane určitě ještě dlouho. Celé prostředí bylo okouzlující a velmi impozantní. Následně jsme se vydali do Figueras, konkrétně do muzea Salvadora Dalího. Jeho díla byla velice specifická. Skrývalo se v nich tajemno, které však bylo nadmíru zajímavé. Muzeum nám zanechalo plno nezodpovězených otázek.

Zakončením celé exkurze byla návštěva Monaka. Uchvátilo nás kasino Monte-Carlo, které jsme zhlédli i zevnitř. Milióny, jež létaly mezi kostkami na hracím poli, však byly nekonečně vzdálené. Dále nás Monakem provázely Japonské zahrady – místo naplněné čistou krásu.

Celý týden byl zkrátka úžasný. Poznali jsme podrobněji španělskou kulturu, úspěšně jsme se dorozumívali s místními obyvateli, viděli jsme spoustu zajímavých míst a byli jsme součástí španělského života, který se nám všem velmi líbil.

Chtěli bychom poděkovat škole, že nám umožnila uskutečnit takovou nádhernou, a hlavně naučnou exkurzi. Samozřejmě chceme také poděkovat naší paní učitelce Štěpánce Jančušové, se kterou jsme si to moc užili. Dalo nám to hodně do života a jsme za to moc rádi.

Petr Šourek

O3.E

daneprolidi.cz

Kalendář akcí

<červenec 2020>

PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31