Divadelní představení Želary

Divadelní představení Želary

O2.D v Praze

Píšou se čtyřicátá léta, doba okupace a protektorátu. Jsi mladá dívka, toho času z důvodu uzavření vysokých škol nedostudovaná lékařka. Žiješ si svůj život, jsi spokojená, užíváš si lásky a jsi šťastná, ač se ve světě dějí zlé věci. Bojuješ proti nim, ale nemáš navrch. Jednoho dne přijde moment, kdy musíš čelit rozhodnutí, že necháš nedobrovolně svůj život stát a začneš žít jiný. Nové jméno, nový vztah, nové prostředí, noví lidé, nová ty. Není čas na loučení, rozhodování se, ani na přemýšlení, zda to nejde jinak. Dostaneš minimum informací o tom, co, proč a jak. Doslova z minuty na minutu obrátíš život vzhůru nohama a plná strachu odcházíš na vlak, jenž tě veze tam, kde bude teď tvůj nový domov, s někým, koho neznáš, ale musíš si ho pro záchranu vlastního života vzít. Přijíždíš do vesnice, kde svůj starý život, který ti tolik začíná chybět, určitě nenajdeš. Po překročení prahu chalupy vstupuješ na nečekanou a nepředvídatelnou cestu následujících měsíců. 

Velice rychle se vdáš za muže, který v tobě nevyvolává žádné city, myslíš stále na svého přítele, kterého jsi milovala před tím, než se všechno tohle stalo. Každý den, který trávíš na novém místě a s novými lidmi, se učíš také něčemu novému a tvoje srdce pomalu začíná vesnici, v níž bydlíš, milovat. Místní tě po čase přijali a mají tě rádi. Každý večer usínáš vedle svého muže, který ti otevřel dveře doposud nepoznané lásky, i když jsi nevěřila, že by to mohlo někdy přijít.  Nacházíš tam zcela nový pohled na svět, nové hodnoty a především lásku, o jaké jsi neměla vůbec tušení.  To, co na počátku vypadalo jako ztráta identity, se mění v nalezení tvého pravého já. Žiješ život, který miluješ. 

Konec války rázem všechno nemilosrdně změní. V závěrečné apokalypse, rozpoutané opilými ruskými vojáky, někteří bránící se vesničané zahynou. Včetně tvého muže. Zhroucená se po nějaké době vracíš zpět do svého života, ale tvé srdce zůstalo ve válkou rozbité vesnici.

 

Zhruba v takovém duchu se nese divadelní adaptace knihy české spisovatelky Květy Legátové, kterou jsme zhlédli v pátek 18. 10. 2019 v pražském divadle Rokoko. Baladický příběh lásky kontrastující se světem války se odehrává v Želarech, v místě, kde končí všechny cesty. Dynamické představení opravdu nenudilo a zážitek umocnilo i obsazení známými herci (např. Jitka Smutná nebo Jaromír Nosek).

Sára Poprová, O2.D

daneprolidi.cz