PROJEKT ORÁLNÍ HISTORIE

PROJEKT ORÁLNÍ HISTORIE

BUDOUCÍ HISTORIKOVÉ NEBO NOVINÁŘI?

Dát dějinám tvář. Jak ve svém okolí člověk najde očité svědky historických událostí a jak o nich získá co nejvíc informací? Tyto otázky stály ve středu zájmu workshopu, který pořádalo Shromáždění německých spolků v České republice /Landesversammlung der deutschen Vereine in der Tschechischen Republik/ od 14. do 15. prosince 2016 v Jablonci nad Nisou ve spolupráci s Mládežnickou organizací Jukon a jabloneckým Domem česko-německého porozumění.

Workshopu se zúčastnilo 13 žáků a žákyň ze třídy O2.B, O2.C a O3.B a několik žáků z dalších středních škol v Jablonci nad Nisou.

Vytvořili pracovní skupinu, která se pod vedením novinářky Respektu dozvěděla, že orální historie je jednou ze základních možností, jak se něco dozvědět o dějinách. Tato metoda historiků je založena na volném hovoru pamětníků a jeho přesném záznamu.

Žáci se naučili, jak „fungují“ rozhovory s pamětníky a biografická komunikace.

Co to znamená vyrůstat jako Němec v Československu první půlky 20. století a žít zde dodnes, zjišťovala skupina při rozhovoru s pamětníkem z řad německé menšiny.  Žáci nebyli jen v roli pasivního posluchače, nýbrž se aktivně na rozhovor připravovali a pak jej vedli.

Účastníci workshopu mohou zasílat své vlastní příspěvky /audio, video i články/, které se dotýkají soužití Němců a Čechů či osudu českých Němců  do soutěže, kterou vyhlásil již zmiňovaný pořadatel.

Vítězné příspěvky budou zveřejněny na stránkách Landesversammlung der deutschen Vereine in der Tschechischen Republik (http://landesversammlung.cz) a v případě tištěných také v časopise Landesecho (http://www.landeszeitung.cz/).

 

Mgr. Jana Kotková

 

ROZHOVOR S ÚČASTNÍKEM PROJEKTU

Ve dnech 14.-15.prosince 2016 se několik studentů naší obchodní akademie zúčastnilo spolu se studenty z dalších jabloneckých škol projektu Orální historie pořádaného Shromáždění německých spolků v České republice.

Proběhl workshop týkající se rozhovorů s pamětníky a následně byl pozván host, český Němec pan Erwin Šolc.

 Workshop i rozhovor s hostem byl pro všechny zúčastněné jistě přínosem. A mě zajímalo, jaký pohled na to má jeden z našich studentů, Jakub Daníček.

 

  • Proč ses do projektu zapojil?

 Do tohoto projektu jsem se rozhodl vstoupit už jenom z důvodu, že je to něco jiného. Není to něco, co by běžně probíralo na školách. Také je mi žurnalistika velmi blízká a rád bych se jí v budoucnu klidně i věnoval.

 

  • Vyplnila se tvoje očekávání?

Musím říct, že se začátku jsem si nebyl úplně jistý, zda to je to co jsem přesně čekal, jakmile však začal k samotný rozhovor byl jsem mile překvapen.

 

  • Jak kurz probíhal?
  •  

Program byl rozdělen na dva dny tzn. na dvě části. První poměrně dlouhý den byl zaměřen na teorii a samotné fungování rozhovorů, jak se dobře připravit a jak reagovat na dané situace. Druhý den došlo k  rozhovoru s pamětníkem Erwinem Šolcem, kde jsme se snažili těžit z naučené látky. Během celého rozhovoru jsme byli také nahrávání na kameru.

 

  • Jak na Tebe působil náš host?

Pan Šolc je velmi příjemný pán, který má na svůj věk stále výborný smysl pro humor.  Vážil jsem si toho, že nám odpovídal opravdu na všechno, protože některé chvíle jeho života musely být opravdu těžké, určitě nebylo lehké se s tím vyrovnat.

 

  • Co sis z projektu odnesl?

Kromě výborného občerstvení jsem si odnesl také spoustu nových a zajímavých poznatků ohledně interview. Oba dva dny velmi přínosné. Určitě bych do toho šel znovu.

  

Děkuji Kubovi za rozhovor

Autor: Kristýna Kupcová